Router (Směrovač)

Dalším druhem "krabičky", která může propojovat dva či více kabelových segmentů, je tzv. směrovač (router). Ten si již uvědomuje topologii celé sítě, a díky tomu je pak schopen rozhodnout, kudy vede cesta do nějakého vzdáleného uzlu.

Přijme-li nějaký blok dat, umí se rozhodnout, kterým směrem jej poslat dál, aby se nakonec dostal až ke svému konečnému adresátovi. K tomu ovšem směrovač nevystačí se stejnými informacemi, jaké má k dispozici most (bridge), ale musí se do přenášených bloků dat dívat hlouběji. V praxi to znamená, že směrovač pracuje na úrovni tzv. síťové vrstvy, která je bezprostředně nad vrstvou linkovou. Na této úrovni se přenášeným blokům dat říká obvykle pakety (packets). Ty jsou opatřeny jiným druhem adres, než jaké se používají na úrovni linkové vrstvy, a jsou vkládány do rámců linkové vrstvy.

 Hlavním úkolem směrovače je tedy rozhodnout, kterým směrem posílat jednotlivé pakety tak, aby se dostaly až ke svým koncovým adresátům. Tomuto rozhodování (a jeho praktickému naplňování, tj. posílání paketů ve zvoleném směru) se říká směrování (routing).